کولیک شیرخواران

- کولیک به بیقراری شیرخوار که علت  ارگانیک ندارد اطلاق می شود.

-معمولاْ از ۲ تا ۳ هفتگی شروع و بیشتر در ساعت های آخر بعد از ظهر مشاهده می شود و ممکن است تا ۳ ساعت هم طول بکشد.

- این بی قراری ها  تا ۳ ماهگی ادامه دارد  ولی این موضوع همیشه برقرار نیست و بعضی از شیرخواران مدت بیشتری را به این شکل سپری می کنند.

درمان:

-گفته شده که بهترین درمان آغوش مادر است ولی این کار خیلی وقت ها با حوصله خانواده ها همخوانی ندارد و یا بچه خیلی به این موضوع رضایت نمی دهد.

- درمان های دیگر مثل حرکت دادن بچه یا ماشین سواری یا آهنگ ممتد هم برای آرام نمودن شیرخوار ذکر کرده اند و یا خانواده ها به این تجربه رسیده اند مثل ماشین سواری.

- در مورد داروها  باید به صورت تجربی در هر خانواده استفاده شود و ممکن است به هیچکدام از این موارد بچه جواب ندهد در هر صورت دیفن هیدرامین ساده - کلرال هیدرات - دایمتیکون در درمان ذکر شده اند. داروهایی هم وجود دارد که متخصصین این رشته تجویز می کنند مثل فنوباربیتال نصف قرص ۱۵ میلی گرمی و یا شربت بلادونا که به ازای هر کیلو وزن یک قطره هر ۸ ساعت برای مدت کوتاهی می دهند.

- قطره ای بنام Colic Aid نیز وجود دارد که ترکیبی از دایمتیکون و ماده موثر نعنا است و به ازای هر کیلو وزن یک قطره هر ۸ ساعت تجویز می شود . شربت گریپ میکسچر هم به همین ترتیب.

- کولیک را بر اساس هر کودک باید درمان نمود و خانواده را متقاعد کرد که بچه مشکلی ندارد و به مرور خوب می شود .

- به عنوان تیر آخر اگر به هیچکدام از این موارد جواب نداد بچه را به یک ترمومتر رکتال که با  لوبریکانت آغشته شده هنگام بی قراری توشه رکتال می کنیم و یا با یک لوله خودکار که مغزی ندارد و دو طرف باز است این کار را انجام  می دهیم. (خانواده ها می گویند معجزه می کند ولی همیشه به عنوان راه آخر استفاده شود.)

 

+ نوشته شده توسط دکتر جلال کریمی در پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ و ساعت 14:14 |


Powered By
BLOGFA.COM